İltihap Önleyici Papatya Çayı

İltihap Önleyici Papatya Çayı

Mart ve Nisan aylarında yağmur sularının doyurduğu topraklar, çeşit çeşit kır çiçekleriyle ve özellikle sarı beyaz görüntüleriyle bir yorgan misali örtünürler bereketlenmiş toprağa. İnsanın içini bahar sevinci doldururken bu güzel papatyalar; ayçekirdeği ya da diğer adıyla günebakan çiçeklerinin minik versiyonları gibidirler. Bu aylarda en verimli çağlarındadır papatyalar ama en iyisi Mayıs Papatyasıdır, toplayıp da şifasını almak için

Artık biz bu koşuşturmalı hayatımızın içinde, ya da piknik alanlarında dahi göremesek de papatyaları, bitkilerin ticaretini yapan insanlar bizler için kurutulmuş ve fincana konulmaya hazır hale getirilmiş poşet çayları hizmetimize sunarlar. Şifasını bildiğimiz bu bitki çaylarını severek ve şifa umuduyla yudumlarız. Pek çok şifalı bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Papatya çayının da çok faydaları var bunları diğer sitelerden de okuyabilirsiniz. Ancak burada size aktarmak istediğimiz durum biraz daha farklı, neden mi ? Dünyada her şey bir döngü halinde olduğundan; havadan toprağa topraktan suya, sonra yeniden topraktan havaya hep bir devridaim söz konusu. Biz insanlar da her geçen gün çoğalarak bütün dünyayı atıklarımızla çöplüğe çevirdiğimizden, artık toprak da bir süre sonra zehirini dışarı akıtıyor “bu yükü daha fazla kaldıramayacağım hadi bana eyvallah” diyor. Bu noktadan sonra en çok dünya canlıları etkilenmeye başlıyor, insanlarımız artık hava kirliliğinden, endüstriyel gıdalardan, hormonlu yiyecek, içecek maddelerinden nem kapar oldular. Yenidoğan bebekler başta olmak üzere gençler ve orta yaşı geçmiş insanlarımızda alerji denilen bir bela sahneye çıktı. Üstelik son 15 yıldır bu durum daha da belirgin bir hal aldı. Hava, su, toprak, yiyecekler, içecekler, ilaçlar, antibiyotikler vs. her madde insan vücuduna zarar verir oldu. İnsanlar artık ellerinden geldiğince doğal bir şeyler arayıp bulma çabasına girdi. Hormonsuz, tarım ilacı kullanılmayan topraklarda üretilen doğal bitkilerden, özellikle Şifalı Otlardan kullanma yoluna gidiyor.

Burada anlatmak istediğimiz; eğer ilaçlara; mesela en ufak bir ağrı kesiciye bile alerjiniz varsa veya alerjiniz yok ama tekrarlayan inatçı iltihaplarınız varsa ve ilaçlardan gına geldiyse, özellikle böbreklerinizde veya idrar yollarınızda veya kadın hastalığı iltihabınız varsa naçizane, bir umut olarak bitki çaylarını denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle ve özellikle papatya çayı birebirdir. Elbette günde 2 litreden az olmamak kaydıyla su da içmelisiniz. Faydasını göreceğinizi kendiniz tahlil edebilirsiniz. Bu güzel çayı elbette hamileler kullanmamalıdır.

Bir günde 2 poşetten fazla tüketilmemelidir, çünkü her nimetin fazlası, faydadan çok zarar verir.