Elmadaki zenginlikler nelerdir ?

Elmadaki zenginlikler nelerdir ?

Elma günlük hayatımızda mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz ülkemizde de bol miktarda üretimi yapılan bir meyve olduğundan bu güzel meyveyi, çiğ olarak ve pastalarda, marmelatlarda, komposto yapımında tüketmemiz zor olmasa gerek. Bunları yapmamız için sadece elmayı severek yiyeceğimiz bir meyve olarak görmemiz yeterli olur.

Elma aynı zamanda şişmanlığı önleyici bir meyvedirElma içinde bulunan antioksidanlar sayesinde mesane kanseri olma riskini azaltmaktadır. Elma bol antioksidan ve posa içerir. Yemeklerden yarım saat önce yenilen bir elma içindeki pektin maddesinden dolayı tokluk hissi vererek az yemek yememize neden olur. Yarım saat önce yenmesinin nedeni bir yiyecek maddesini tükettiğimizde veya yemek yerken yediğimiz besinlerin beynimize “doydun artık daha yeme” hissi vermesi, 20 dakika ile yarım saat sonra gerçekleşir. Yine aynı şekilde yemek yerken ilk 20 dakikayı doldurmak için ağır ağır yemeli veya sofranızı beraber paylaştığınız kişilerin tabaklarına yemek koyma bahanesi ile kalkıp yeniden sofraya oturmanız sanıyoruz bu 20 dakikayı doldurmanıza ve bu dakikadan sonra daha az yemek yemenize zemin hazırlamış olursunuz.

Elmanın Faydaları

Ayrıca elmanın kalori miktarı da çok düşüktür ve bu nedenle şişmanlatmaz ve öğünlerinizden önce elma yemek de barsak hareketlerini kolaylaştırır, kabızlığa neden olmaz. Kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterolü yükselttiği için damarlarda yağ birikmesini engeller. Elmada bulunan PHENYLALANİN maddesi de Q enzimini çalıştırdığından Kalbi koruduğu yeni bir keşif olarak Amerikalı bilim insanları tarafından duyurulmuştur. (Q enzimi; vücudumuzda zaten var olan bir enzimdir. organlarımızın enerji ile çalıştığı düşünülürse vücut için gerekli olan enerji, Q enzimi sayesinde sağlanır.)